תורת הברקודים

כל מוצר שעובר במחסנים של אמזון צריך מזהה. למזהה הזה קוראים FNSKU שהוא ראשי תיבות של Fulfillment Network Stock Keeping Unit. 
ה FNSKU מורכב מ 3 חלקים:

הברקוד, כותרת,מצב המוצר (תמונה מצורפת).

כשאנחנו מדפיסים FNSKU ושולחים לספק שלנו בסין אנחנו למעשה מקשרים בין ה ASIN לבין UPC (או EAN) ובעצם מקטלגים את הליסט שלנו ונותנים לו זהות. המספר הזה משמש את המערכות של אמזון בקטלוג, אחסון, שליפה וכל שאר הפעולות במחסנים.

מה זה אם כך UPC. UPC הוא קיצור של Universal Product Code (אשר הומצא בשנת 1970).
זה קוד חד חד ערכי אשר המטרה שלו לקטלג מוצר פיזי ולייחד אותו. ה UPC באורך 12 מספרים והוא בשימוש בארה"ב, קנדה, בריטניה וניו זילנד. מי שמאגד את ההפצה של הקודים הללו הוא ארגון בשם GS-1. ארגון הקידוד העולמי אשר פועל ללא מטרות רווח.

אז למעשה UPC ו FNSKU הם דיי זהים למעט ש FNSKU זו הטרמינולוגיה לקוד זיהוי ולשימוש של אמזון בלבד. אפשר להגיד ש UPC הוא חלק ממדבקת ה FNSKU.

מה זה EAN? EAN הוא קיצור ל European Article Number והוא למעשה הרחבה של קוד ה UPC. האורך שלו 13 מספרים והוא בנוי קצת אחרת מ ה UPC. אבל לנו המוכרים, זהו עוד קוד שאפשר לייחד מוצר.

חשוב לדעת כי 6 עד 9 התווים הראשונים הם למעשה "מזהה החברה" לו שייך הקוד.

בשנת 2002 הוציא ארגון ה Gs-1 תשלום שנתי ושינויים בצורת הקידוד. חברות שקנו לפני 2002 לא רצו לשלם ולחתום על החוזה החדש עם ה Gs-1, הם פנו לבית המשפט והגיעו להסכם כי הם יכולים למכור ברקודים ללא חתימה על ההסכם החדש וללא תשלום שנתי, לדוגמא : Speedy Barcodes.

אמזון והקודים:
~~~~~~~~~
את קוד ה UPC אנחנו פוגשים ב 2 מקומות עיקריים: 1. בזמן יצירה של הליסט ובזמן רישום הברנד.

בזמן של העלאה של הליסט אנחנו בעצם מייצרים קשר בין ה UPC ל ASIN שאמזון מקנה לנו. 
תווית ה FNSKU למעשה מהווה ייצוג של הקשר הזה ומקטלגת את הליסט שלנו במערכת של אמזון.

אז היכן הבעיה ? 
הבעיות התחילו כאשר אנשים התחילו לעשות מניפולציות ולעלות מוצרים על UPC קיימים, או UPC שפעם ייצגו חברה אחת וכיום מייצגים חברה אחרת. נניח אתם מוכרים מוצר של חברת נייק. לנייקי יש מאגר שלם של UPC שכל משווק או מפיץ צריך להשתמש. מה קורה אם אתם מעלים את המוצר באמזון עם UPC משלכם ולא של נייקי ? "מזבלים" את הקטלוג של אמזון ואמזון לא אוהבים את זה.

מכאן מגיע השינוי.
אז מה השינוי ? בפברואר השנה אמזון הוציאו עדכון. אני מכנה את זה עדכון שקט. עדכון שהופיע רק באתר שלהם ולא יצא כהודעה רשמית (במקרה של הודעה רישמית המוכרים מקבלים מייל רישמי)
מה נוסף ? באתר של אמזון התווספה ההודעה הבאה:

We verify the authenticity of product UPCs by checking the GS1 database. UPCs that do not match the information provided by GS1 will be considered invalid. We recommend obtaining your UPCs directly from GS1 (and not from other third parties selling UPC licenses) to ensure the appropriate information is reflected in the GS1 database.
Important: All invalid product UPC listings will be removed and may result in your ASIN creation or selling privileges being temporarily or permanently removed. For more information on licensing UPCs from GS1, see the GSI standard website

מה זה אומר ? זה אומר שאמזון פונים לארגון ה GS-1 על מנת לבדוק כי המידע שאתם מסרתם לאמזון בעת הרישום תואם למה שרשום במאגרי ה Gs-1.

אז מה למעשה נבדק? אמזון בודק :
1. האם ה UPC הם בתוקף, אמיתיים וייחודיים.
2. למי הם באמת שייכים ועל שם מי הם רשומים.

המצב בארץ:
~~~~~~~~
לארגון ה GS-1 העולמי יש נציגות כאן בארץ מול הדולפינריום בתל-אביב. השינוי האמת תפס את הנציגה של ארגון ה GS-1 העולמי לא מוכן. הנציגה לא ידעה לענות על שאלות, אמרה דברים סותרים ועוד. אבל זה לא העניין. מי שרוצה לרכוש עד 100 קודים צריך לשלם. אפשר לקנות UPC ואפשר לקנות EAN. העלות משתנה אבל סובבת סביב ה 2000 שח ל 100 קודים.
האם אפשר לקנות במדינות אחרות ? אם תלחצו מספיק, אז כן.

אז מה עושים?
~~~~~~~~~
על פי ההערכות שלי אמזון יתחילו לבצע אכיפה בתחילת 2017 (אם בכלל), כך שיש זמן להתארגן.
כמו כן ייתכן והאכיפה תהיה רק מליסטים חדשים אשר יעלו מתאריך מסוים. משיחות שלי עם אנשים שם, הם בעצם עוד לא החליטו.

1. מי שיש לו כבר מוצר קיים ובראנד באמזון רשום, תתחילו משינוי המספר בבראנד. איך עושים את זה ? פונים דרך התמיכה ומבקשים לשנות את הKey Attribute של הברנד. צרו מספר קטלוגי ייחודי עבוריכם ושנו את רישום הבראנד מ UPC למספר זה. האם לשנות את ה UPC של הליסט ? המלצה שלי לא לרוץ למהר.

2. מי שרוצה כן לשנות את ה UPC בליסט כרגע יש רק דרך אחת: הורדה של הליסט הקיים ויצירה של ליסט חדש. מה המשמעות? איבוד הביקורות, רייטניג ושינוי במספר ה ASIN לליסט החדש.

3. אם אתם מעלים ליסט חדש, שוב, אל תמהרו לרכוש מ Gs-1. נכון לכרגע ברקודים מ Speedy או ספקים אחרים גם "תופסים". רק וודאו כי הספק שלכם מופיע ברשימה הבאה:

AI Barcode
AssignableUPC
AvailableUPC
Barcodes 4 Amazon
Barcodes America
Barcodes Express
Barcodes For Sale
Barcodes Limited
Bar Codes Talk
Barcodes USA
Buyabarcode
Codiciean
Elfring Fonts Inc.
Engaging Ventures
EZ UPC
GotBarCodes.com
I Want My Barcode
Instant UPC Codes
International Barcode Network
Mozian & Associates, Inc.
Nationwide Barcode 
Quality UPC 
QuickUPC.com
RealUPC
SingleUPC LLC
Speedy Barcodes
UPCBarcodes.com

סיכום: כל עוד לא פנו אליכם המלצה שלי (ורק שלי, כמובן שכל אחד ייעשה כראות עיניו) אל תשנו את ה UPC. שנו את הרישום בברנד להיות מספר קטלוגי (Catalog Number) בלבד.

מהיכרות שלי עם אמזון ומול בדיקה שלי כמה פעמים מול התמיכה, הם לא כל כך יודעים איך לאכוף את זה כרגע. עד שהם יפעילו (אם) את הרובוטים האוטומטיים תישארו עם ה UPC הקיים בליסט. 
במידה וייעשו בעיות או ייפנו אליכם, אז תורידו את הליסט ותשנו (ייתכן גם בכלל שאמזון ייאפשרו בעתיד שינוי ללא הורדה של הליסט).

אמזון בשלב של ניקוי אורוות, לנו בטווח הארוך זה טוב. 
שבוע טוב.

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

הרשמה לניוזלטר

ניוזלטרים

Please reload

פרסומים בפייס

Please reload

ארכיון

Please reload

חיפוש לפי תגיות

Please reload

רשתות חברתיות

  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
  • Grey Twitter Icon
  • Grey Facebook Icon
  • Grey Google+ Icon
  • Grey Instagram Icon
  • Grey LinkedIn Icon
  • Grey YouTube Icon

© 2017 כל הזכויות שמורות לביבלוס גרופ | עוצב ע"י SITIX